.........

Τρίτη 11 Μαΐου 2010

ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΜΕ ΝΙΚΗ 4-1 ΣΤΟΝ ΠΑΛΙΟΥΡΑ

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά ο Α. Ο. Αυλωναρίου, με 4-1 επί της Ενωσης Διρφύων, μέσα στο γήπεδο του Πάλιουρα. Ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς η ομάδα της Ένωσης είχε και μαθηματικά υποβιβασθεί, μετά την ήττα της από τον Λήλαντα Βασιλικού, την προηγούμενη εβδομάδα. Το Αυλωνάρι επέβαλε από την αρχή το ρυθμό του, προηγήθηκε νωρίς στο σκορ και τέλειωσε με το επιβλητικό 0-3 το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν όλες τις αλλαγές τους, έπαιξαν ελεύθερα, δημιούργησαν πολλές ευκαρίες και τέλειωσαν τον αγώνα με διαφορετικά συναισθήματα. Το Αυλωνάρι ικανοποιημένο για την παραμονή του στην κατηγορία αλλά και προβληματισμένο, γιατί με τόσο καλό υλικό έφθασε να κινδυνεύει μέχρι την προηγούμενη αγωνιστική και η Ένωση απογοητευμένη για τον υποβιβασμό της, στη Α2 κατηγορία της Εύβοιας. Το σκορ άνοιξε στο 3ο λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλντι ο Βογιατζής. Το πέναλντι κέρδισε ο Βασιλείου όταν επιχείρησε να περάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο τελευταίος τον ανέτρεψε μέσα στη περιοχή. Το 0-2 σημείωσε με σουτ ο Βογιατζής, στο 21ο λεπτό  και ο ίδιος έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα με τον ίδιο τρόπο, αξιοποιώντας πολύ καλή σέντρα του Βασιλείου από δεξιά, στο 45ο λεπτό. Στο 58ο λεπτό ο Σκριβάνος μείωσε σε 1-3 αλλά ο Αντώνενας με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-4 στο 61ο λεπτό. Δοκάρια είχαν ο Βασιλείου στο 60ο λεπτό και ο Παπακυριακού της Ένωσης στο 74ο λεπτό.
Ο Α. Ο. Αυλωναρίου αγωνίστηκε με τους: Ντίνο Κότσαρη(46΄Γιώργο Χροναίο), Μπάμπη Βαρδακώστα, Αντώνη Γεωργικόπουλο, Θανάση Σαμπάνη(22΄Κυριάκο Τσαλιαγκό), Χάρη Φρυγανά, Βασίλη Αντώνενα, Τινί Τουρέ(62΄Άγγελο Φραγγή), Μπάμπη Κωνστάντιο, Γιάννη Βογιατζή, Βασίλη Βασιλείου, Βασίλη Αναστασίου.
Στον πάγκο κάθησαν ο Γιάννης Κοτρόζος με τον Μπάμπη Θεοδώρου λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων του Σπύρου Κατσινή.