.........

Δευτέρα 19 Απριλίου 2010

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ - ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΤΡΑΓΩΔΙΑ

Σπουδαία νίκη με 2-0 επί του Αγίου Νικολάου σημείωσε στο Αυλωνάρι η ομάδα μας, επισκιάστηκε όμως από το σοβαρό τραυματισμό του Μάριου Ρέτσα, που ευτυχώς δεν είχε τραγικές συνέπειες. Σε μια φάση στο 88ο λεπτό, ο Ρέτσας συγκρούσθηκε με τον τερματοφύλακα του Αγίου Νικολάου, Μαραγκό και για δύο λεπτά περίπου έχασε τις αισθήσεις του. Πάγωσε όλο το γήπεδο, όμως χάρη στην άμεση αντίδραση του προπονητή της ομάδας μας Σπύρου Κατσινή, που έχει εκπαιδευτεί στις πρώτες βοήθειες στο ΕΚΑΒ, αλλά και στη φροντίδα του γιατρού του αγώνα Δημήτρη Σγούρου, του διαιτητή Βαλάντη Βράκα,  του ποδοσφαιριστή του Αγίου Νικολάου Βαγγέλη Σίδερη και άλλων συναθλητών ο Μάριος συνήλθε. Με το αυτοκίνητο του Χάρη Φρυγανά μεταφέρθηκε στο Κ. Υ. Αλιβερίου και από εκεί με ασθενοφόρο στη Γ. Ν. Χαλκίδας. Σήμερα είναι σε καλύτερη κατάσταση και αφού του έγινε αξονική τομογραφία βρίσκεται στο σπίτι του στο Νεοχώρι. Νωρίτερα στο 32ο λεπτό τραυματίστηκε και ο τερματοφύλακας του Αγίου Νικολάου, Γιάννης Σταθαράς, όταν σε προσπάθεια να διώξει τη μπάλα σε σουτ του Παντελή Κοτρόζου χτύπησε στο δοκάρι και αντικαταστάθηκε λίγα λεπτά αργότερα.
Ο αγώνας, που περνά σε δεύτερη μοίρα πλέον παρά το θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα μας, ήταν συναρπαστικός  με αρκετές φάσεις και δύο γκολ από το Γιάννη Βογιατζή. Το σκορ άνοιξε ο Βογιατζής  στο 25ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Κοτρόζος μετά από ανατροπή στη περιοχή από αντίπαλο. Στο 30ο λεπτό πέναλτι κέρδισε και ο Άγιος Νικόλαος αλλά ο Σταθαράς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κότσαρη. Στο 32ο λεπτό ο Κοτρόζος έστειλε και αυτός τη μπάλα στο δοκάρι με δυνατό σουτ. Στο 38ο λεπτό ο Βογιατζής με σουτ έκανε το 2-0 μετά από έξοχη ενέργεια και πάσα του Βασιλείου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας έχασε πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ αλλά τελικά παρέμεινε το 2-0. Ήταν μια αποφασιστικής σημασίας νίκη στη προσπάθεια να παραμείνει η ομάδα στην Α΄ κατηγορία της Εύβοιας.