.........

Κυριακή 25 Απριλίου 2010

ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ

Από τις χειρότερες εμφανίσεις σε ένα πολύ κρίσιμο αγώνα πραγματοποίησε χθες το απόγευμα στη Χαλκίδα, απέναντι στον Ολυμπιακό, ο Α. Ο. Αυλωναρίου. Ηττήθηκε με 3-1 χωρις να προβάλλει αντίσταση σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Τα μόνα ελαφρυντικά στοιχεία η απουσία δύο βασικών ποδοσφαιριστών, του Αντώνενα και του Ρέτσα. Βέβαια δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε και το γεγονός ότι ο σοβαρός τραυματισμός του Μάριου επηρέασε ψυχολογικά τους συναθλητές του. Όμως σε ένα τέτοιο αγώνα, που θα κλείδωνε η παραμονή στη κατηγορία, θα περίμενε κανείς η αντίδραση των ποδοσφαιριστών του Α.Ο.Α. να ήταν διαφορετική. Ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε στο πρώτο μόλις λεπτό και άνοιξε το σκορ με τον Μήτρου-συμπαίκτη του Βογιατζή στη μικτή Εύβοιας. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις αφού παίχτηκε κακό ποδόσφαιρο, όμως στο 45ο λεπτό και από τραγικό λάθος της άμυνας ο Παπαδημητρίου έκανε το 2-0. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στο 49ο λεπτό, ο Τρίκας με δυνατό σουτ σημείωσε το 3-0. Στη συνέχεια το Αυλωνάρι προσπάθησε να πιέσει, δημιούργησε κάποιες φάσεις και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με πέναλτι του Βογιατζή, που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός Χαλκίδας εξασφάλισε την παραμονή του στη Α΄ κατηγορία της Εύβοιας. Ο Α. Ο. Αυλωναρίου στα δύο παιχνίδια που απομένουν, με Κύμη εντός και Ένωση Διρφύων εκτός, χρειάζεται μία νίκη. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να σωθεί και με τους 34 βαθμούς που έχει αν ευνοήσουν τα αποτελέσματα των υπολοίπων αγώνων στις δύο αγωνιστικές που απομένουν.