.........

Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2013

ΣΤΗΝ 2η ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Ο ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ

Ο αρχηγός της ομάδας μας, Γιάννης Βογιατζής, με τα δύο γκολ που σημείωσε την Κυριακή, έφθασε τα 218 στην ιστορία της Α΄ κατηγορίας Εύβοιας και βρίσκεται στην δεύτερη θέση των σκόρερ όλων των εποχών. Απέχει μόλις 13 γκολ από την πρώτη θέση που κατέχει ο Διαμαντής Κουτσουφλάκης με 231. Στην τρίτη θέση βρίσκεται ο Ηλίας Παπαϊωάννου με 216 γκολ και στην τέταρτη ο Γιάννης Γκούμας με 194.

• 2012-2013,   ΑΥΛΩΝΑΡΙ      7
 Με το Μαρμάρι αγωνίστηκε 4 χρόνια και σημείωσε 83 γκολ. Με το Αυλωνάρι αγωνίζεται 8 χρόνια και έχει φθάσει τα 135 γκολ. Τις περιόδους 2001-02, 2008-09 και 2009-10, ανακηρύχθηκε πρώτος σκόρερ στην Α΄ κατηγορία Εύβοιας. Τον Σεπτέμβριο του 2010 τιμήθηκε από την ΕΠΣΕ για την κατάκτηση της πρώτης θέσης την περίοδο 2009-2010!
Ο επόμενος στόχος του αρχηγού μας είναι η πρώτη θέση. Ακόμη 13 γκολ! Μαζί θα τα πανηγυρίσουμε όλα.

ΣΤΗΝ 3η ΘΕΣΗ Ο Α.Ο. ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ

Άλλη μια νίκη, εντός έδρας για τον Α.Ο. Αυλωναρίου που τον έφερε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς. Νίκησε με 3-1 την Καστέλα μετά από πολύ καλή εμφάνιση. Στην κορυφή βρίσκεται η ομάδα της Κύμης με 39 βαθμούς και ακολουθεί η Δροσιά με 37.
Από πολύ νωρίς έδειξε τις προθέσεις του καθώς κατάφερε στο 4ο λεπτό να ανοίξει το σκορ. Ο Σεϊντόπουλος έβγαλε πάσα στην μικρή περιοχή και ο Βογιατζής με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Καστέλα προσπάθησε να απαντήσει στο 10ο λεπτό, όταν το απευθείας χτύπημα κόρνερ βγήκε λίγο έξω από το πίσω δοκάρι. Στην συνέχεια το Αυλωνάρι είχε τον πλήρη ελέγχο του αγώνα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δημιούργησε πλήθος ευκαιριών.
Στο 20ο λεπτό, ο Σεϊντόπουλος μπήκε στην περιοχή από δεξιά το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Βογιατζής μέσα από την μεγάλη περιοχή σούταρε και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Στο 30ο λεπτό, δυνατό σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή κατέληξε λίγο πάνω από το αριστερό Γ του αντίπαλου τερματοφύλακα.
Στο 31ο λεπτό, ο Κοτρόζος ανατράπηκε στην περιοχή από τον Γκούτσια και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 2-0.
Στα δυο τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης επιχείρησε να παραβιάσει και πάλι την εστία της Καστέλας αλλά τα διαδοχικά σουτ εξουδετέρωσαν αμυντικοί πριν η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Α.Ο.Α έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Λαθουράς έκανε παράλληλη σέντρα από τα δεξιά και ο Σεϊντόπουλος σούταρε για να διώξει με τα πόδια ο τερματοφύλακας.
Η Καστέλα που πίεσε για ένα δεκάλεπτο, είχε ένα σουτ στο δοκάρι με τον Τσιβίκα στο 63ο λεπτό, μια κεφαλιά του Τζιαμίχα που έδιωξε ο Κεφάλας στο 70ο λεπτό και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 73ο λεπτό, με κεφαλιά του Λεοντή.
Ο Βογιατζής στο 80ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κάθετη πάσα του Τσαλιαγκού διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο ίδιος παίκτης στο 90ο λεπτό της συνάντησης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κηρόπουλο αλλά το σουτ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ήταν μια δίκαιη νίκη του Α.Ο. Αυλωναρίου αφού ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και αν οι ποδοσφαιριστές του ήταν πιο εύστοχοι το σκορ θα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις.
Η σύνθεση του Α.Ο.Α.
Κεφάλας, Κηρύκος, Μπρεγκανάκου, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Χριστοδουλόπουλος(50΄ Αντώνενας), Σεϊντόπουλος, Τσαλιαγκός Γ.Ν., Βογιατζής, Κοτρόζος(84΄ Αϊδίνης), Λαθουράς(65΄Βασιλείου).
Το επόμενο Σάββατο ο Α.Ο.Αυλωναρίου αγωνίζεται εκτός έδρας με το Νηλεά Νεοχωρίου.

Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2013

ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 3 ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΣΤΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙ

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του β΄ γύρου, ο Α. Ο. Αυλωναρίου φιλοξενεί την Καστέλα, στο γήπεδο "ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΚΗΣ" στις 3 το μεσημέρι. Μετά την άδικη ήττα στο Γυμνό, ο Α. Ο. Α. φιλοδοξεί να  διασκεδάσει τις εντυπώσεις με νίκη επί του αντιπάλου του. Από τον αγώνα θα απουσιάσει ο Μακρής, λόγω τιμωρίας από την ΕΠΣΕ με 1 αγωνιστική για την αποβολή του στο Γυμνό, ενώ αναμένεται να επανεμφανιστεί μετά από ενάμιση χρόνο ο Βασίλης Αντώνενας που επέστρεψε από τα Κριεζά. Η ομάδα μας βρίσκεται στην 4η θέση με 27 βαθμούς έναντι 21 που έχει η Καστέλα.
Μετά τον αγώνα, ο Α. Ο. Α θα κόψει την πίτα για το νέο έτος στην ταβέρνα "ΦΙΛΕΡΙ" στα Χάνια Αυλωναρίου.
Καλούνται οι φίλοι της ομάδας να την ενισχύσουν στο γήπεδο αλλά και να παρευρεθούν στις 6 το απόγεμα στην κοπή της πίτας.

Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013

ΕΓΙΝΕ ΤΟΥ ΜΑΓΕΙΡΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΟ

Πρωταγωνιστής ο διαιτητής Μάγειρας στο παιχνίδι του Όλυμπου Γυμνού με το Αυλωνάρι, αφού τα έκανε "σαλάτα" στο δεύτερο ημίχρονο. Οι αποφάσεις του εξόργισαν τους φιλοξενουμένους, με αποκορύφωμα την αποβολή του Μακρή στο 53ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ήταν ένα πεντακάθαρο πέναλτι που δεν έδωσε όταν ο ποδοσφαιριστής του Αυλωναρίου ανατράπηκε στην περιοχή από αντίπαλο, γεγονός που είδε όλο το γήπεδο, εκτός από τον  Μάγειρα! Προς γενική κατάπληξη έδωσε κίτρινη κάρτα στον Μακρή για θέατρο, η οποία ήταν η δεύτερη και τον έστειλε στα αποδυτήρια. Μάλιστα του ζήτησε και συγνώμη μετά γιατί δεν κατάλαβε ότι είχε άλλη κάρτα!!!!
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ήσυχο χωρίς σημαντικές φάσεις, με τις δύο ομάδες να προσέχουν τις άμυνες τους. Στο δεύτερο τα πράγματα άλλαξαν αφού οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη. Η πρώτη μεγάλη φάση έγινε στο 49ο λεπτό, όταν ο Τσαλιαγκός Γ.Ν. εκτέλεσε ένα από τα γνωστά αριστουργηματικά φάουλ και έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι! Ο Όλυμπος απάντησε δύο λεπτά αργότερα, επίσης με κτύπημα φάουλ του Δίπλα, που έδιωξε ο Κεφάλας.
Στο 53ο λεπτό, έγινε η φάση της ανατροπής του Μακρή και το Αυλωνάρι έμεινε με 10 παίκτες. Αυτό πείσμωσε τους ποδοσφαιριστές του Α. Ο. Αυλωναρίου που πήραν τον έλεγχο του αγώνα για ένα εικοσάλεπτο και έφθασαν κοντά στο γκολ δύο φορές. Στο 64ο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε ωραία μπαλιά στον Βογιατζή που σούταρε από καλή θέση αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί και το νέο σουτ του Σεϊντόπουλου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Στο 72ο λεπτό, ο Βογιατζής σούταρε μέσα από την μικρή περιοχή και λίγο πλάγια αριστερά αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.
Ο Όλυμπος ενδιάμεσα προειδοποίησε με τον Ρόγκα, όταν το πλασέ που επιχείρησε στο 68ο λεπτό, έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή ο Κηρύκος. Στο 75ο λεπτό, ο Ρόγκας με συρτό δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σημείωσε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Ο ίδιος παίκτης έφθασε κοντά στο γκολ στο 84ο λεπτό, αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξε με τα πόδια ο Κεφάλας. Ο Α. Ο. Αυλωναρίου στα τελευταία λεπτά πίεσε για την ισοφάριση όμως ο Κηρύκος με σουτ στο 86ο λεπτό και ο Βογιατζής με κεφαλιά δύο λεπτά αργότερα αστόχησαν από πλεονεκτική θέση.
Το Αυλωνάρι ήταν καλύτερη σαν ομάδα στο γήπεδο όμως οι αποφάσεις του διαιτητή και το σκορ το αδικεί!
Η σύνθεση του Α. Ο. Α: Κεφάλας, Bah, Κηρύκος, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Χριστοδουλόπουλος(82΄Λαθουράς), Σεϊντόπουλος(74΄Βασιλείου), Μακρής, Κοτρόζος, Τσαλιαγκός Γ.Ν., Μαραγκός(59΄Βογιατζής).

Την επόμενη Κυριακή  ο Α. Ο. Αυλωναρίου υποδέχεται την Καστέλα.

Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2013

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ Β΄ ΓΥΡΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΟ

Δύσκολο αγώνα με αντίπαλο τον  Όλυμπο Γυμνού, εκτός έδρας δίνει σήμερα στις 3, ο Α. Ο. Αυλωναρίου. Μετά την πολύ καλή πορεία στον πρώτο γύρο η ομάδα μας φιλοδοξεί να συνεχίσει το ίδιο καλά παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και να σταθεί όσο το δυνατόν ψηλότερα στην βαθμολογία. Ο Όλυμπος βρίσκεται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και έχει απόλυτη ανάγκη τους βαθμούς. Στα μεταξύ μας παιχνίδια υπάρχει μια ιδιότυπη παράδοση να νικούν και οι δύο ομάδες στην έδρα τους! Στόχος σήμερα για τον Α. Ο. Α. να καταρρίψει και αυτή την παράδοση. Στον πρώτο γύρο στο Αυλωνάρι η ομάδα μας νίκησε 1-0 με γκολ του Παντελή Κοτρόζου.

ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΒΑΘΜΩΝ ΣΤΟΝ Α΄ ΓΥΡΟ.

Τη μεγαλύτερη συγκέντρωση βαθμών στην ιστορία του, κατάφερε να κάνει ο Α. Ο. Αυλωναρίου, στο τέλος του Α΄ γύρου, στην Α΄ κατηγορία της Εύβοιας! Μάζεψε 27 βαθμούς έχοντας σημειώσει 8 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες. Το προηγούμενο ήταν τον Ιανουάριο του 2008 με 26 βαθμούς, με 8 νίκες, 2 ισοπαλίες και 6 ήττες, δηλαδή σε 16 αγώνες αφού στο πρωτάθλημα εκείνη τη χρονιά μετείχαν 17 ομάδες. Κατέλαβε μάλιστα την 4η θέση φέτος μαζί με τον Δίστο.
Χαρακτήρα μεγάλης ομάδας έδειξε την περασμένη Κυριακή στον αγώνα με την Ιστιαία όπου νίκησε με 3-2. Παρά το γεγονός ότι δέχθηκε πρώτη γκολ η ομάδα μας κατάφερε να ανατρέψει για άλλη μια φορά το σκορ. Ο Α.Ο.Α. απείλησε στο 7ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου μετά από κόρνερ του Σεϊντόπουλου πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Ιστιαίας έπεσε στα πόδια του Μακρή που δέχθηκε κάθετη πάσα από τον Σεϊντόπουλο και μπλόκαρε. Στο 19ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν αναπάντεχα το σκορ καθώς εκμεταλλεύτηκαν λάθη στην άμυνα και ο Στεργίου ανενόχλητος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Το Αυλωνάρι απάντησε στο 30ο λεπτό, όταν ο Λαθουράς έκανε σέντρα στη μικρή περιοχή και ο Σεϊντόπουλος με σουτ την έστειλε στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιστιαία πίεσε για ένα δεκαπεντάλεπτο, είχε τρεις καλές ευκαιρίες, με πιο σημαντική το οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας κτύπημα φάουλ του Βασιλείου Α. στο 47ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Α. Ο. Α. πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα και κατάφερε στο 72ο λεπτό, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τσαλιαγκού Γ. Ν. στο δεξί Γ  της εστίας του Καρατσόλια, να κάνει το 2-1. Στο 90ο λεπτό, ο "δαιμόνιος κοντός", Κώστας Σεϊντόπουλος, με ατομική ενέργεια και σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή πλάγια δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1. Η Ιστιαία μείωσε σε 3-2 με κεφαλιά του Χρήστου δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Η πορεία του Α. Ο. Αυλωναρίου στον πρώτο γύρο ήταν εξαιρετική. Εκτός από το ρεκόρ των βαθμών έπαιξε και καλό ποδόσφαιρο στα περισσότερα παιχνίδια. Είχε βέβαια και κακές στιγμές όμως συνολικά το πρόσημο είναι θετικό. Δεν μπορούμε παρά να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που αγωνίζονται στην ομάδα για την προσπάθεια που καταβάλουν!!!
Η σύνθεση του Α. Ο. Α.: Κεφάλας, Bah, Κηρύκος, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Χριστοδουλόπουλος, Σεϊντόπουλος, Μακρής(65΄Βασιλείου), Κοτρόζος(89΄Τσαπέρος), Τσαλιαγκός Γ. Ν., Λαθουράς(80΄Τσαλιαγκός Γ. Σ.).
Το επόμενο Σάββατο ο Α. Ο. Αυλωναρίου αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Όλυμπο Γυμνού.

Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΓΥΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΙΑΙΑ

Τελειώνει ο Α΄ γύρος την Κυριακή, με τον Α. Ο. Αυλωναρίου να υποδέχεται στο γήπεδο "ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΚΗΣ" στις 3.15 την Ιστιαία. Έχοντας πραγματοποιήσει πολύ καλή πορεία, κατά γενική ομολογία, η ομάδα μας φιλοδοξεί να κλείσει τον Α΄ γύρο με νίκη. Έχει συγκεντρώσει 24 βαθμούς, έχοντας σημειώσει 7 νίκες, 3 ισοπαλίες, 4 ήττες και είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Δίστο. Στόχος την Κυριακή είναι  η κατάρριψη του ρεκόρ πόντων, αφού τους περισσότερους που έχει είναι 26, τον Γενάρη του 2008, όταν τερμάτισε στην 5η θέση. Εκείνη τη χρονιά έπαιξαν 17 ομάδες στο πρωτάθλημα, κατά συνέπεια μία αγωνιστική πάρα πάνω για τον Α΄ γύρο. Τον Γενάρη του 2009, με 23 βαθμούς κατέκτησε την 4η θέση στο πρωτάθλημα για τον Α΄ γύρο.

Την Κυριακή στις 3.15 το απόγευμα στηρίζουμε την ομάδα μας για να πετύχει τον στόχο της!!

Το πρωί της Κυριακής θα γίνει το μνημόσυνο για τον Νίκο Κούκη, αλλά και για τον Δημήτρη Τσαπατσάρη, που έφυγε από την ζωή πριν ένα χρόνο.

Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2013

ΜΕΓΑΛΗ ΑΣΤΟΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ

Με ισοπαλία 0-0 εκτός έδρας με την Προποντίδα, ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2013, ο Α. Ο. Αυλωναρίου. Το αποτέλεσμα αδικεί κατάφωρα την ομάδα μας καθώς έχασε κλασικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. Από τα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε αρκετές φάσεις και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο.
Στο 2ο λεπτό, ο Τσαλιαγκός Γ. του Ν. έβγαλε κάθετη στον Μακρή αλλά την τελευταία στιγμή πρόλαβε ο αντίπαλος τερματοφύλακας και μπλόκαρε. Στο 13ο λεπτό, ο Σεϊντόπουλος έβγαλε μόνο του τον Κοτρόζο με τον Ντουμάνη αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Προποντίδας. Ίδια φάση και στο 23ο λεπτό, με τους ίδιους πρωταγωνιστές, όμως και πάλι ο Ντουμάνης μπλόκαρε το αδύναμο σουτ του Κοτρόζου. Έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο χωρίς η Προποντίδα να απειλήσει την εστία του Αυλωναρίου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α. Ο. Αυλωναρίου ξεκίνησε δυνατά με στόχο να τελειώσει νωρίς τον αγώνα. Στο 50ο λεπτό, ο Κοτρόζος έφυγε μόνος κάτω από τη μεσαία γραμμή, έφθασε στην αντίπαλη περιοχή το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε για άλλη μια φορά ο Ντουμάνης. Στο 73ο λεπτό, ο Σεϊντόπουλος σούταρε από καλή θέση ο Ντουμάνης έδιωξε όπως επίσης και το δεύτερο σουτ  που εξαπέλυσε ο Κοτρόζος κρατώντας το 0-0 για την ομάδα του. Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, η Προποντίδα παραλίγο να "κλέψει" το παιχνίδι, όταν στο 80ο λεπτό, ο Κολοκύθας ξέφυγε από δεξιά από τους αμυντικούς πλάσαρε τον Κεφάλα αλλά ο Κηρύκος πρόλαβε και έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος.
Ο Α. Ο. Α. έχασε δύο βαθμούς σε ένα παιχνίδι που εύκολα μπορούσε να κερδίσει, φθάνει οι παίκτες του να ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.
Έπαιξαν: Κεφάλας, Bah, Κηρύκος, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Χριστοδουλόπουλος(65΄Βασιλείου), Σεϊντόπουλος, Τσαπέρος(54΄Βογιατζής), Κοτρόζος, Τσαλιαγκός Γ. Ν., Μακρής(76΄Τσαλιαγκός Γ. Σ.).

Την επόμενη Κυριακή ο Α. Ο. Αυλωναρίου υποδέχεται την Ιστιαία. Το πρωί θα πραγματοποιηθεί το μνημόσυνο για τον ιδρυτή της ομάδας ΝΙΚΟ ΚΟΥΚΗ.

Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

ΔΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΟΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ

Λαχειοφόρο αγορά με καλά δώρα πραγματοπίησε ο Α. Ο. Αυλωναρίου την παραμονή της πρωτοχρονιάς, στο καφενείο του Γιάννη Ποθητάκη στην πλατεία του χωριού. Η συμετοχή του κόσμου ήταν μεγάλη, μέσα σε ευχάριστο κλίμα λόγω και της καλής πορείας της ομάδας στο πρωτάθλημα. Τα δώρα κέρδισαν: