.........

Πέμπτη 24 Μαρτίου 2016

ΝΙΚΗ ΧΡΥΣΑΦΙ: ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 1-0

Την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία εξασφάλισε το Αυλωνάρι μετά την σημαντική νίκη που πέτυχε με 1-0 επί του Λήλαντα Βασιλικού στο Δημ. Γήπεδο ''Ν.ΚΟΥΚΗΣ''. Οι γηπεδούχοι είχαν τον ρυθμό και ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασαν ευκαιρίες και σημείωσαν το γκολ τρίποντο, απέναντι σε ένα Λήλα που ειδικά στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και υπέκυψε φυσιολογικά σε ένα ανώτερο αντίπαλο.
Εκρηκτικό στο πρώτο δεκάλεπτο το Αυλωνάρι, ενώ ο Λήλας ανέβηκε μετά το 15' με το παιχνίδι να γίνεται γρήγορο και μοιρασμένο.
Με την έναρξη του αγώνα στο 1' ο Τσάμαρης υποχρεώθηκε σε σωτήρια επέμβαση μετά από δυνατό πλασέ του Κοτρόζου.
Στο 11' ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ηλ. Δήμου έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Ο Λήλας απάντησε στο 15' με δυνατό σουτ από πλάγια του Μαστροκώστα που έδιωξε σε κόρνερ ο Πετράκης.
Το ίδιο έγινε και στο 17' και πάλι με τον Μαστροκώστα και εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ του Πετράκη.
Στο 30' μετά από εκτέλεση κόρνερ κεφαλιά του Δ. Βασιλείου έφυγε άουτ.
Στο 42' ο Βογιατζης πλάσαρε από κοντά αλλά ο Τσάμαρης μπλόκαρε.
Στο 43' μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαστροκώστα ο Βελλής έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο 45' εκτέλεση φάουλ του Μαστροκώστα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, χωρίς φάσεις στο πρώτο 15λεπτο, αλλά μετά το 60' οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και απείλησαν την εστία του Τσάμαρη.
Στο 64' παράλληλη συρτή σέντρα του Σεϊντόπουλου ο Βογιατζής δεν πρόλαβε να πλασάρει.
Στο 67' μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Δήμου να βγάζει τετ-α-τετ τον Σεϊντόπουλο που πλάσαρε για να διώξουν οι αμυντικοί σε κόρνερ
Στο επόμενο λεπτό το Αυλωνάρι άνοιξε το σκορ, όταν μετά από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Ηλία, ο Καραμπίνης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.
Στο 69΄ ο Αλεξίου παίρνει την μπάλα από αμυντικό μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει πάνω στον Πετράκη. Ένα λεπτό αργότερα ο Σεϊντόπουλος χάνει μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Αυλωναρίου όταν μόνος απέναντι στον Τσάμαρη σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 75' ο Τσάμαρης έσωσε κοντινό πλασέ του Σεϊντόπουλου.
Στο 81' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο αρχηγός του Λήλα Κουτσαυλής.
ΑΟ Αυλωναρίου: Γ Κρόκος.
Πετράκης, Κόκκος, Μαρούλης (46' Φραγγής), Καραμπίνης, Βασιλείου Δ, Ζέρβας, Σεϊντόπουλος, Μακρής ( 90' Δήμου Βαγγ), Βογιατζής (77' Βασιλείου Β), Δήμου Ηλ, Κοτρόζος.
Λήλας Βασιλικού: Αργ. Μαστραγγελής.
Τσάμαρης, Κικίδης Δ, Ντούνας, Μακρής( 73' Κικίδης Γ), Κουτσαυλής, Βελλής, Κυτίνος (86' Ποδαράς), Αλεξίου ( 77' Πρίφτι) Τσάγκος, Μαστροκώστας, Βάθης.

Μετά τον αγώνα ο Πρόεδρος του Αυλωναρίου Περικλής Κούκης παρέθεσε γεύμα σε όλη την ομάδα